Logo

DEKEMADÜNYANIN EN HASSAS ISIL İŞLEM FIRINLARI


DEKEMA: BİR EFSANENİN HİKAYESİ

O tarihte henüz dental seramik üreticilerinin yönetimi altında olan ilk seramik fırınların 1930’larda geliştirilmesini ve tasarımını takiben, merkezi Frankfurt’ta bulunan DEKEMA Service GmbH 1973 yılında kurulmuştur.
Talebin artması ve Freilassing’e taşınma sonrasında dental vakum fırınlarının endüstriyel ölçekte üretimine başlandı. Geliştirme deneyimi ve ürünlerin optimizasyonu için sürmekte olan arayış, AUSTROMAT seramik fırınların dünyanın dört bir yanındaki laboratuvarlara ulaşmasına imkan tanıdı.
O tarihte emsal gösterilen dayanıklı tasarım ve güvenilir çalışma, zaman geçtikçe bizim için bir zorunluluk ve gelenek haline gelmiştir.

 

FİRMA TARİHÇESİ

Günümüzdeki DEKEMA dental seramik fırınların kökenleri 1960’ların Frankfurt’una dayanmakta olup, şirket Dr. Karl Hintenberger tarafından kurulmuştur. İş hedefi, dental fırınlar için onarım hizmetine ilaveten, DEKEMA isminin aslen ifade ettiği dental seramik bileşiklerin dağıtımı idi.

1973 yılında, güzel Üst Bavyera’da bulunan Freilassing’de DEKEMA Service GmbH Dentalkeramische Großhandlung & Co. KG Dentalofenbau iş hedefini genişleterek fırın üretimine geçiş yaptı. Efsanevi AUSTROMAT 2001 onların üretim salonlarında mal edilmişti. Ünlü dental seramik bileşikleri imalatçıları tarafından son derece başarılı bir şekilde dağıtılmıştı. Kullanım kolaylığı ve dayanıklılığı hâlâ dünyanın dört bir yanındaki dental teknisyenleri hayran bırakmaktadır. DEKEMA, dental fırın üretimine odaklanmasına bağlı olarak, faaliyetlerini 1990’ların ortalarından beri DEKEMA Dental-Keramiköfen GmbH adı altında sürdürmektedir.

1930’lardan beri, eğitim almış bir diş hekimi olan Dr. Karl Hintenberger, araştırma ve geliştirme konusunda ünlü bir uzman sıfatıyla en tanınmış şirketlerin bünyesinde kısmen çalışan, kısmen danışman olarak hareket etmekteydi. 1940’larda sunulan dünyanın ilk dental vakum fırınının “babası” sayılmaktadır. 1960’larda o kadar gelişmiş ve güvenilir dental seramik fırınlar tasarlamıştır ki, bu fırınlar günümüzde bile dünyanın dört bir yanındaki dental laboratuvarlarda hâlâ tanınmaktadır. Bu bilgi birikimi, AUSTROMAT 2001’de bir araya getirilmiştir. Dr. Karl Hintenberger, teknik uzmanlığını kullanan dental şirketlerine ileri yaşlarına kadar içtenlikle ve başarılı bir şekilde danışmanlık yapmıştır. 2002 yılında 95. doğum gününden hemen önce hayata veda etmiştir. DEKEMA, makul bir fiyat karşılığında kaliteden ödün vermeksizin en iyi sonucu elde etmek üzere gelenekten hareketle geleceğe bakma idealinin peşinden gidecektir. Onun vasiyeti bizi teşvik etmektedir.

Yine Dr. Karl Hintenberger tarafından danışmanlık sunulan, merkezi Traunkirchen’de bulunan Avusturyalı DENTALOFENBAU GesmbH, 2006 yılında DEKEMA Dental-Keramiköfen GmbH tarafından satın alınmıştır. Bu şirket, dünya çapında ünlü PANAMAT serisinin üreticisi idi.

 

ÜRÜN TARİHÇESİ

1973: AUSTROMAT 2001 A
DEKEMA fırınlar, uygulama odaklı konsepti, dayanıklı tasarımı ve yüksek kalitesi dolayısıyla neredeyse efsanevi bir ün kazanmıştır. Bunların ilki olan AUSTROMAT 2001 A, halihazırda bir klasiğe dönüşmüştür. Bu cihazlar hâlâ, yani şimdiden yaklaşık 40 yıldır dünya çapındaki birçok laboratuvarda kullanılmaktadır. DEKEMA başlangıçtan beri teknik uzmanlık, inovasyon ve güvenilirlik anlamına gelmiştir.

1984: AUSTROMAT 2001 B
Piyasa ancak 1984 yılında daha büyük bir gelişme talebinde bulunmuştur: AUSTROMAT 2001 B. Entegre pompa bu kompakt fırınları çok yönlü bir cihaza dönüştürmüştür. Ayrıca, taşınması da olup, bu özellik o tarihte laboratuvar ve diş hekimi arasında esnek bir şekilde çalışabilme bakımından önemli bir özelliktir.

1986: AUSTROMAT 3000
Henüz iki yıl geçtikten sonra, DEKEMA dünyanın ilk mikroişlemci kontrollü fırını ve aynı zamanda bir entegre pompaya sahip olan AUSTROMAT 3000’i görücüye çıkarmıştır. Bütünüyle yeni bir gelişme.

1989: AUSTROMAT 3001
Takip eden değişiklikler çoğunlukla mikroişlemci teknolojisinde daha fazla ilerleme sağlanarak pişim sürecinin özelleştirilmesinden etkilenmiştir. AUSTROMAT 3000’i dental teknisyenin pişim sürecini serbestçe düzenlemesine imkan tanıyan AUSTROMAT 3001 takip etmiştir. Azami 100 program kaydedilebilir ve bunlara rastgele erişim sağlanabilir. 1989 yılından beri teslim edilen binlerce AUSTROMAT 3001 arasında %90’ından fazlası hâlâ kullanılmaktadır; hem de bazı laboratuvarlarda aralıksız olarak.

1991: AUSTROMAT M
AUSTROMAT M, AUSTROMAT 3001 kalitesini taşıyan menü kontrolü sayesinde estetik açıdan yaratıcı teknisyenin pişim sürecini basit bir şekilde etkilemesine imkan tanımaktadır.

1994: AUSTROMAT M oral design
İlk Oral Design fırını, Oral Design ile işbirliği içerisinde kullanıma sunulmuştur. Tipik Oral Design rötuşuna ilaveten, temel fark AUSTROMAT 2001 A’ya dayanan ve Oral Design gereksinimlerine uyarlanmış bir pişim haznesidir. Birçok Oral Design üyesi, günümüzde bile bu mükemmel cihazlarla yollarını ayırmak istememektedir.

1999: AUSTROMAT D series
32-bit elektronik donanımı ve iki satırlı ekranı veya renkli ekranı bulunan AUSTROMAT D serisi hâlâ en ileri teknolojiyi temsil etmektedir. Temel versiyonu bile son derece donanımlıdır. Program parametrelerini izleyen hassasiyeti artırılmış sensörler her zaman mükemmel pişim sonuçlarını garanti etmektedir.

2002: AUSTROMAT 3001 press-i-dent
AUSTROMAT 3001 press-i-dent, farklı renklerde birden fazla presin bile gerçekleştirilebildiği benzersiz bir elektromekanik yukarı doğru pres sistemine sahiptir.

2002: AUSTROMAT D4 oral design
AUSTROMAT M Oral Design’ı takip eden bu ürün, AUSTROMAT D4’nin bütün işlevlerinin Oral Design muflası ile kullanılmasına imkan tanımaktadır.

2006: AUSTROMAT D4press
Dental seramiklerin pişimi ve presine yönelik AUSTROMAT D4press kombine fırında, pnömatik pres sistemlerinde alışılageldiği gibi pres işlemi harici bir basınçlı hava bağlantısı kullanılarak gerçekleştirilmez. Bunun yerine, ihtiyaç duyulan pres gücü ortam basıncı yoluyla oluşturulur. Bu benzersiz pres süreci fırının tamamen bağımsız olarak kullanılmasına imkan tanıyarak tekrarlanabilir mükemmel pres sonuçları alınmasını sağlar.

2007: AUSTROMAT µSiC
AUSTROMAT µSiC yüksek sıcaklık fırını, 1600°C’ye kadar sinterizasyon sıcaklıkları sağlar. Genişletilmiş DEKEMA Autodry System ile bir aradaki dayanıklı SiC ısıtma elemanlarının özgün kontrolü, belirgin derecede hızlı ısıtma ve soğutma döngülerine ve böylelikle zirkonyum dioksit sinterizasyonu sırasında program dizilerinin önemli ölçüde azaltılmasına ilk defa imkan tanır.

2008: AUSTROMAT 354 press-i-dent
AUSTROMAT 354 press-i-dent, mükemmel derecede ağ uyumluluğuna sahiptir; entegre ağ tarayıcısı, dijital dental laboratuvarı dünyasına bağlanmaya imkan tanır. Geniş dokunmatik ekran aracılığıyla elde edilen neredeyse sınırsız programlama olanakları ve İnternet üzerinden kapsamlı DEKEMA pişim programı veri tabanına doğrudan bağlantı, bir defa daha karşılaştırma ölçütü oluşturmaktadır. Çoklu-mufla sistemi Trixpress’e ilişkin uzun süreli deneyim de geliştirmeye aktarılmıştır. AUSTROMAT 3001 press-i-dent’in kanıtlanmış mekanik aksamı daha da hassaslaştırılmıştır ve pres özellikleri yeni, hatta daha güçlü mikroişlemci olanaklarına uyarlanmıştır.

2009: AUSTROMAT 424
AUSTROMAT 424 ile, ağ uyumluluğuna sahip kontrollerin gelişimi porselen fırınında yer edinmiştir. Böylelikle, D4 yüksek kaliteli dental fırın piyasasını kısa sürede ele geçirebilen bir porselen fırını ile tamamlanmıştır.

2009: AUSTROMAT 424 oral design
Oral Design müşterilerinin de AUSTROMAT 424’ün teknik olanaklarından faydalanabilmesi için, AUSTROMAT 424’ün Oral Design versiyonu piyasaya AUSTROMAT 424 ile eşzamanlı olarak sürülmüştür.

2010: AUSTROMAT baSiC
AUSTROMAT µSiC’in daha az sayıda ünite için boyutlandırılmış bu çeşidi, yalnızca 2 kW değerindeki azami güç tüketimi ile hem küçük talaşlı imalat üniteleri hem de büyük talaşlı imalat merkezleri için mükemmel tamamlayıcıdır.

2011: AUSTROMAT 6 series
Yeni bir kasaya, revize edilmiş mekanik aksama, devrimsel elektronik donanıma, dokunmatik cam ekrana ve genişletilmiş arabirimlere sahip yeni 6XX serisi, şirket geçmişindeki neredeyse 40 yıllık porselen ve pres fırını deneyiminin tamamını müşteriye azami fayda sağlayacak biçimde bir araya getirmektedir.

 

DOKÜMANLAR

DEKEMA fırın ailesine ait ürünler ve detayları için aşağıdan broşür ve flyer dosyalarını indirebilirsiniz.

Broşür


YUKARI