Logo

BLOKLAR & DİĞER SARFLAR KALİTEYİ TANIMLAYAN FAKTÖRLER


CAD/CAM SARF ÜRÜNLERİ

Bir CAD/CAM sistemi temelde bir takım sarf malzemelerini kullanmak için alınır ve kurulur. Dolayısı ile sarf malzemelerinin kalitesi CAD/CAM sisteminin kalitesini doğrudan belirler.

 

ZİRKONYA RENKLENDİRME SOLÜSYONLARI

Zirkonya materyalinin renklendirmesinin mucidi olan 3M ESPE boyama sistemi rengi zirkonyanın üzerinde oluşturmuyor, rengin materyalin içinden gelmesini sağlıyor. Bu teknoloji çok basit bir prensipe bağlı olarak sadece 3 iyon kullanımı ile sonsuz renk çeşitliliğine ulaşılıyor.

Değerli taşlar sistemin nasıl çalıştığını çok iyi anlatıyor: %0.01 oranında titanyum ve demir iyonları renksiz korendon içine katılırsa koyu mavi safir elde edilir. %1 oranında da krom eklenmesi de koyu yakut kırmızısı oluşturur. Lava Plus boyama likitleri de aynı prensibi uygular.

 

 

Yüksek transparan zirkonya tek yada iki etapta renklendirilip boyanabilir.

 1. Temel Renklendirme: 3M ESPE'nin patentli likitleri ile iki şekilde yapılabilir:
  • Mono-kromatik (tek-renkli): Tek bir renklendirme likidi kullanılarak tek bir VITA rengi oluşturulur.
  • Poli-kromatik (çok-renkli): Tek renklendirme likidi ile çok-tabakalı uygulama yapılır, hedef renk bu şekilde yakalanır.
 2. Zirkonya Makyaj: Monolitik (ful-kontur) zirkonya 3M ESPE'nin Zirkonya Efekt Kiti ile doğrudan makyaj yapılır. İleri karakterizasyonlar bu şekilde elde edilir.
 
ZİRKONYA EFEKT KİTİ (MAKYAJ SETİ)

Fluoresan renk dahil olmak üzere 3M ESPE'ye ait zirkonya efekt kiti 8 ayrı renkten oluşur. Zirkonya birinci etapta ister monokromatik ister polikromatik olarak renklendirilmiş olsun, zirkonya efekt kiti ile ileri yüzey karakterizasyonları boyama tekniği ile kolayca oluşturulur. Zirkonya Efekt Kitini buradan temin edebilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

FREZLER: CNC SİSTEMLERİ İÇİN KALİTE UNSURLARI

Kesici frezler CNC makinaları için önemli bir sarf malzemesidir. Her frez zaman içinde aşınır ve her frezin bir toplam ömrü vardır. Frezin aşınmasına bağlı olarak kazınan parçalar kaba işlenmeye başlar, ve iç yüzeydeki işleme problemleri restorasyonlarda oturma ve marjinal uyum problemlerini yol açabilir. Uzun ömürlü ve sağlıklı kazıma yapan frezleri buradan temin edebilirsiniz.

 
ORGANİK KESME SIVISI: CNC SİSTEMLERİ SOĞUTUCU

Organik kesme sıvısı dental CNC makinaları için ıslak işleme için gereklidir.Islak işleme özellikle titanyum ve cam-seramik kesmek için kullanılır. Kesme sıvısı kesici frezlerin aşınmasını yavaşlatır, sistemi soğutur. Doğru likidin kullanılmaması CNC sistemine zarar verebilir. Organiz kesme sıvısı 1 litrelik şişeler halinde buradan temin edebilirsiniz.

 

 

TARAMA SPREYİ (SCAN-SPRAY)

Tarama spreyi, tarama kalitesini arttırmak ve kimi zaman taraması problemli olan malzemeleri maskelemek için kullanılır. Buradan spreyleri temin edebilirsiniz. Spreylerin iki tipi vardır:

 1. Intra-oral: Ağız-içi scannerları için ağız ortamında kullanıma uygudur. Ağız ortamında değişik optik davranış gösteren bir çok materyal vardır: Mine, sement, dentin, gingiva, kompozitler, amalgam, post-core, zirkonya, titanyum, altın, kan, tükürük vb. Bu değişik optik davranış biçimlerinin neden olabileceği hassasiyet kayıplarını önlemek kullanılır.
 2. Ekstra-oral: Alçı model yada ölçü kaşığı taramak üzere ağız ortamı dışında kullanılan spreylerdir. 1
 
CAD/CAM BLOKLAR VE RESTORATİFLER (DİJİTAL MATERYALLER)

Bütüm imalat teknolojileri için Turkuaz Dental dijital materyal stoğu bulundurmaktadır: Lazer-sinterleme, lazer-milling, CNC-milling ve 3D-printing teknolojileri için dijital materyaller hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

 

 

 

ZİRKONYA SİNTERİZASYON ÜRÜNLERİ
 • Zirkonya Boncuklar: Zirkonya altyapıların deformasyonunu önlemek için kullanılmak zorundadır. Buradan satın alabilirsiniz.
 • Refrakter Çekmeceler: Zirkonya boncukları muhafaza etmek ve zirkonya altyapıların doğru ısıda kalmasını sağlamak için kullanılır.
 • Sinterleme Plakları: Sinter pini uygulanmış altyapılar için.
 • Zirkonya Çatlak Kontrol Likidi: Zirkonya altyapılarda (CAD/CAM yada pres) çatlak kontrolü için kullanılır.

 

 


YUKARI